Deset let v dřevostavbě postavené svépomocí


Náš dům jsem stavěl prakticky jen s pomocí rodiny a přátel. Byl to velký projekt, ale skvělé rozhodnutí jít do toho po hlavě, učit se za pochodu, dělat věci na punk a hlavně se nevzdávat… Co bych dnes dělal jinak?

Postavil bych to menší

Dnes by bylo mou prioritou bylo bydlet rychlelevně a s co nejmenšími problémy při realizaci. Před deseti lety byl pro nás klíčový počet pokojů, přízemní koncepce a luxus v rámci možností. Nic z toho dnešníma očima nevnímám jako důležité, byť dům nyní obýváme se čtyřmi dětmi.

Naše dřevostavba má půdorys 15x9 m, dvě patra, obývací pokoj má výšku přes 7 metrů. S malými úpravami máme defacto 7+kk. Z dnešní perspektivy si umím představit, že by nám postačil i poloviční dům. Raději bych za uspořené peníze koupil větší pozemek, náš životní prostor by se tak ve skutečnosti zvětšil více. Těžiště našeho života je dnes spíše zahrada než dům samotný.

👉 Před tím, než se začnete přemýšlet nad stavbou svého domu bych doporučil ku čtení zajímavé články Ondřeje Netíka Malé domky 1 - rodina ve srubové chatě a Pro každého vlastní dětský pokoj?. Je to inspirativní čtení, které vás při přemýšlení o podobě domu a vůbec o bydlení něm může dobře nasměrovat.

Menší dům postavíte rychleji, je levnější a snáze se udržuje.

Obrázek bez popisku.

Stabilní parťák na stavbu

Opravdu skvělá věc při stavbě je pomoc Vašich blízkých - kamarádů a rodiny. Společná práce přinese spoustu radosti, ale je třeba myslet na to, že ne vždy mají přátelé i při nejlepší vůli čas přijít pomoci. Proto dobře plánujte a v ideálním případě si na stavbu sežeňte stabilního parťáka. Čím menší domeček budete stavět, tím méně pomocníků bude zapotřebí. Nespoléhejte na to, že vám vždycky někdo pomůže a snažte se co nejvíce práce rozvrhnout tak, abyste to zvládli sami.

Na druhou stranu dobře promyslete, koho si pozvete na pomoc, jak moc je ten člověk zdatný, kolik práce mu musíte přidělit a kolik zvládne sám bez pomoci. Organizovat třeba osm nezkušených lidí tak aby vše fungovalo a nikdo nestál s rukama v kapsách (a aby se vám podařilo odchytit případnou kamarádovu chybu včas) není žádná legrace, takže doporučuju dávkovat práci po menších várkách.

Obrázek bez popisku.

Ať se to snadno staví

Od začátku myslete na to, že si vše na stavbě budete dělat sami. Každá záludnost v konstrukci, čistě estetický prvek, každá nelogičnost se vám vrátí jako bumerang a budete se stokrát proklínat za to, že celé dny či týdny trávíte prací, kterou jste nemuseli dělat.

Dům by měl mít jednoduchý půdorys, jednoduché konstrukční detaily, dobře promyšlené vedení instalací a obecně vše dobře prokoumané (např. detail zabudování oken, napojení konstrukcí apod.). Jednoduché řešení zpravidla nebývá to nejestetičtější, ale doporučuju se na to příliš neohlížet – spousta detailů, které vám při stavbě přijdou zásadní, naprosto zapadnou a při užívání domu už po nich neštěkne pes.

Plánujte, plánujte, plánujte

Začátky a mnohdy i průběh stavby byl pro mě dost hektický, dokumentaci k domu jsem spíše prolítnul a studoval vždy hlavně tu část, které jsem se zrovna hodlal věnovat. Dobře si prostudujte projekt. Je pravdou, že běžnému smrtelníkovi dá zpočátku hodně námahy, aby se zorientoval ve výkresech a v technické dokumentaci, ale určitě se to vyplatí - hlavně proto, že si stavbu můžete důkladně promyslet, když znáte všechny dílčí postupy a víte, jak na sebe různé práce a části konstrukce navazují.

Snažte se myslet co nejvíce dopředu - například ve chvíli, kdy připravujete otvor pro okna, je dobré vědět, jak přesně bude okno umístěno, jak a kam umístíte parapety, jak vyřešíte špalety, izolaci kolem okna atd. Nebudete pak muset couvat a opravovat už hotovou práci (případně tlouct hlavou do zdi nad něčím již neopravitelným).

Když budete znát posloupnost jednotlivých prací, když dobře odhadnete, jak dlouho co bude trvat, budete moci včas zajistit materiál i pomocnou sílu - čas stavby se tím výrazně zkrátí! My jsme v mnoha věcech zmatkovali, kupříkladu výkopové práce se dělaly na třikrát, protože jsme je zkrátka neměli promyšlené dopředu. Samozřejmě v tom hrála roli i rozsáhlost celého domu a úprav na pozemku. Kdyby byl dům menší, plánovalo by se nám lépe.

👉 Udržujte na stavbě pořádek – je dobré vědět, kde bude uskladněné dřevo, kde zemina, kde se bude řezat atd. Pořádek vždy práci výrazně urychlí.

Základy jinak

Základovou desku jsem si nechal postavit firmou. Byla to velká chyba a kdybych měl znovu na vybranou, pustil bych se do toho sám. Ušetřil bych si spoustu peněz a nervů.

Dnes bych stavěl dům na patkách nebo zemních vrutech. Je to časově i finančně výhodnější.

👉 Na jakoukoli větší práci řešenou dodavatelsky si najměte přísný stavební dozor, vyplatí se to. Obecně není špatné, mít na stavbě stabilně nějakého odborného konzultanta, se kterým můžete probrat všechny problémové záležitosti.

Kvalitní vercajk

U nářadí dvojnásob platí že co je levné, to je drahé - drtivou většinu hobby nářadí jsem v průběhu stavby nahradil kvalitnějšími značkovými výrobky. Kdybych hned ze začátku koupil kvalitní nářadí, ušetřil bych si spousty nervů např. při srovnávání křivé pokosové pily nebo při práci s vrtačkou, na níž odešla regulace otáček a nakonec už vrtala jen s příklepem...

Alternativně a na punk

V průběhu stavby domu jsem pročetl hodně článků a diskusí, shlédl množství videí a dohadoval se se spoustou lidí, kteří měli na stavbu domu naprosto protichůdné názory. Podařilo se mi najít spousty informací o alternativním či přírodním stavitelství a hodně přístupů mě opravdu nadchlo (doteď mě moc mrzí, že jsem k těmto informacím neměl přístup ve fázi plánování stavby).

Viděl jsem hodně staveb, které by se v designových katalozích o novostavbách neohřály, ale které byly útulné, svým způsobem hezké a hlavně levné. Podlahy či finální stěny z OSB, recyklovaný nábytek, mozaiky ze zbytků obkladů, větrozábrany ze starých kartonových krabic, velké plynové bomby na vaření... Prostě na punk. Konvenčním stavařům z toho zpravidla vstávaly na hlavně vlasy hrůzou, ale majitelé těch obydlí byli šťastní a spokojení.

Obrázek bez popisku.

Rozhodně doporučuju přemýšlet alternativně hned od začátku. Je dobré vědět, kde jste ochotni ustoupit konvencím a ušetřit peníze na drahém postupu, který zpravidla přináší pouze hladší a sterilnější výsledek.

👉 Tip: fixní okna bez rámů - více viz Fixní okna dle Jakuba Gajdy - zajímavá alternativa pro větší výplně, u nichž nepotřebujete otvírání.

Vždycky to jde udělat lépe

Mějte radost z vlastní práce, i když výsledek není úplně dokonalý. Vždy se dá něco vymyslet a zrealizovat lépe, člověk by se zbláznil, kdyby si to neustále připouštěl. Až dům dostavíte, na 100% si řeknete, že příště byste to dělali úplně jinak. Hodně chyb se dá eliminovat tím, že se "zaučíte" na cizím domečku, takže než se pustíte do vlastního, je fajn se trochu otrkat na stavbě někoho známého...

Po deseti letech bydlení v našem domě, který je dennodenně vystavován destrukční síle minimálně čtyř dětí, jsem vlastně docela spokojený. Je tady spousta much a nedostatků, ale nic zásadního, žádná výrazná konstrukční vada, žádný velký problém. Naše děti mají nádherné místo pro svůj divoký život, prostor pro své hry, nápady a dobrodružství. Hypotéku máme dávno splacenou, provoz domu je úsporný. Život v bytě je něco, do čeho bych se už nechtěl nikdy vrátit (byť jsem na sídlišti prožil půlku svého života).

Obrázek bez popisku.

Šel bych do toho znovu?

Spousta lidí, kteří viděli, jak jsme na stavbě makali, mi položila otázku: "Šel bys do toho znovu?". Odpověď zní (i když s vyplazeným jazykem a lehkým zábleskem šílenství v očích): ano, šel.

Postavit si vlastní dům je skvělý zážitek, člověk se naučí spousty věcí, nejen řemeslné povahy. Naučí se plánovat, dělat velká rozhodnutí (a nést následky, nejsou-li tato rozhodnutí správná), dělat kompromisy, další kompromisy a ještě víc kompromisů, pozná lépe své blízké a přátele.

Zažili jsme i těžké chvilky, dodnes si pamatuju tíživý pocit beznaděje, když nám po dvou letech práce prakticky hotová novostavba vyhořela a opravy a čištění nám zabraly další neplánovaný rok. Krom toho, že jsem radikálně změnil pohled na pořekladlo “raději vyhořet, než se stěhovat” jsem ale taky definitivně rezignoval na svou víru v majetek. Všechno zlé je holt k něčemu dobré…

Náš dům dnes vnímám jako příležitost trávit společně drahocenný čas, být v přírodě, žít společně. Je to střecha nad hlavou, ne sociální status. Příjemné místo, kde je neustále živo, místo, kam se rád vracím a odkud nerad odjíždím. Neměnil bych.


Sdílet na Facebooku
Tweetovat
Sdílet na LinkedIn
Sdílet na WhatsAppu