Na trhu je bezpočet řešení vytápění, více či méně vhodných do dřevostavby. Výtečným rádcem při našem rozhodování nám byla nápomocna tato kalkulačka v níž si po zadání všech parametrů lze spočítat odhadované náklady na topení, ohřev TUV a provoz spotřebičů a to včetně započtení vstupních investic.
Nejlevnější variantou pro nás bylo topení dřevem či peletkami, k tomu však nemáme uzpůsobený projekt – kotel bychom neměli kam umístit. Topení dřevem jsme si alespoň ponechali jako „nouzovku“ – pořídíme si místo televize kamna s malým výkonem a v zimě s nimi budeme přitápět.
Další varianty jako tepelné čerpadlo, plynový nebo elektrický kotel s vodní soustavou jsme zavrhli pro vysoké pořizovací náklady v porovnání s naším finalistou – tedy kombinací elektrických přímotopů a topných fólií/rohoží. Jen pro zajímavost, investice do vodní otopné soustavy by finančně porazila přímotopy za cca 30 let (za tu dobu by peníze ušetřené na nákladech na vytápění pokryly rozdíl pořizovací ceny celé otopné soustavy). Nehledě na to, že vyšší vstupní investice je ještě navyšuje díky úrokům z půjčky. Kalkulačka nám pro toto řešení vyplivla náklady 56000 Kč ročně, což je ve srovnání s vodním řešením jen o cca 3-4 tisíce Kč více.
Vytápění dřevostavby přímotopy v kombinaci s podlahovým vytápěním není nikterak ojedinělá záležitost. Vzhledem k tomu, že dobře zateplená dřevostavba má malou spotřebu energie na vytápění, je lepší volit vytápění s menší počáteční investicí, neboť pořizovací náklady se vrací pomaleji. Vezmeme li v potaz amortizaci topné soustavy a její poruchovost, bavíme-li se o návratnosti v řádu desítek let, je dost možné, že jakmile dosáhneme návratnosti, bude potřeba pořídit např. nový kotel… Zajímavé informace o volbě elektrického topení do nízkoenergetického domu jsme našli zde.
Nejvíce nás oslovila nabídka firmy Fenix Group, která nabízí širokou škálu produktů pro vytápění elektřinou – nejen topné rohože, kabely, f=olie a přímotopy, ale také příslušenství – termostaty a ovládací jednotky. Pro vytápění většiny místností jsme vybrali topné fólie ECOFILM, do dětských pokojů přímotopy, tam, kde máme na zemi kachle přijde topný kabel.
Další oříšek nás čekal při výběru systému regulace. Fénix nabízí systém centrální regulace BMR, což je velice užitečná záležitost umožňující ovládat a programovat celou topnou soustavu z jednoho místa. Na jednotku lze připojit počítač a do dokonce i dálkově přes internet. Celý systém je ale poměrně drahý (cca 20000 Kč), proto jsme se rozhodli pro ovládání samostatnými programovatelnými termostaty. Jejich počet jsme nakonec zredukovali na pouhé dva a díky tomu se nám pořizovací náklady na celý otopný systém v domě, včetně přímotopů a příslušenství, snížily na 40000 Kč.
po zkušenostch s bydlením, volil b yjste znovu podlahové topení? myslíte,že by stačila silně zateplená podlaha a krbobá kamna a solární zisky? nebo třeba topná folie jen do středu obývacího postoru, kde je volná plocha a děti si tam hrají..nedávat do míst kde je sedačka, jídlení stůl, nábytek..děkuju:)Káťa
Podlahové topení je hodně pohodlná záležitost – nastavíte termostat a celou zimu se nestaráte. Není to ani nikterak nákladné, za rok máme spotřeu eletřiny (tzn. včetně topení) 25-30 tis.
Plochu topné fólie je dobré spočítat s ohledem na objem vytápěného prostoru a kvalitu zateplení – může se stát, že vám bude stačit menší plocha nebo fólie s menším výkonem, ale chce to opravdu prohnat kalkulačkou.
Samotnýma krbovkama by se nám vytápělo špatně, protože kvůli velkému zateplení se místnost kamnama rychle přetopí a musíme větrat (a to máme jen 5kw kamna). Řešením by asi bylo zmenšit prostor, ubrat izolace a naučit se po ránu zatápět ve vychladlém domě…
A nerozežene „přetopené“ teplo po domě rekuperace? Trošku v to doufám.
Rekuperaci jsme teď čerstvě rozběhli a je to s ní o něco lepší, ale stále ne ideální.