Rozpočet je při stavbě svépomocí klíčová věc, já jsem měl to štěstí, že jsem jej mohl konzultovat s bratrem, který si stavbou domu sám prošel. Díky tomu se nám opravdu podařilo rozpočet dodržet, což nepovažuji za běžnou věc. Co tedy kolik stálo? Než se pustím do samotného rozpočtu, podotknu, že rozpočet platí pro ceny v letech 2013-2015.
Projekty – než jsme poprvé kopli do země, museli jsme válčit s úředníky – celá papírová anabáze vyšla na 80 000 Kč.
Základová deska stála nakonec 335 000 Kč, považuji ji za jednu z nejpředraženějších částí stavby – ne že by cena byla nějak neobvyklá, ale svépomocnou realizací bychom tady dokázali hodně ušetřit.
Studna 93 000 Kč. Minimálně takovou sumu si připravte, pokud na svém pozemku nemáte dostupný veřejný vodovod a budete vrtat studnu…
Dřevo a OSB – tedy náš základní stavební materiál – vyšel na 235 000 Kč.
Střecha stála 200 000 Kč (konstrukce krovů, laťování, pokládka krytiny vč. materiálu).
Okna a dveře vyšly na dalších 200 000 Kč (včetně jednoho Veluxu, parapetů a venkovních rolet)
Fasáda z modřínu vyšla na 96 000 Kč. Tady jsem rozpočet překročil dvojnásobně. Nerezové vruty a všelijaké fošničky na ostění a podbití střechy se nakonec takto horentně nasčítaly.
Drobný materiál a nářadí představoval náklad cca 100 000 Kč. Byla to překvapivá suma, se kterou jsem v původním rozpočtu vůbec nekalkuloval…
Sadrokarton, příčky, omítky, stropy a další práce na vnitřních stěnách vyšly na 137 000 Kč. Byla to velice pracná etapa, ale kdyby toto vše dělala firma, prohli bychom se mnohem více.
Podlahy a schody – dalších 130 000 Kč. Pracnost tady byla srovnatelná se stěnami, určitě by se zde dalo ušetřit spousta času volbou jiné technologie. Schody vyšly velice levně, protože jsme na ně měli zdarma materiál ze starého dubového schodiště, které nám daroval strýček.
Elektřina a voda vyšla na 60 000 Kč (drtivou většinu sumy tvoří jen cena materiálu)
Topení – celý systém vytápění elektřinou, podlahové fólie a dráty, digitální termostaty, přímotopy, to vše včetně komínu a krbových kamen vyšlo na 96 000 Kč.
Vzduchotechnika vyšla jen na 15 000 Kč, tady jsme hodně improvizovali.
Koupelna a WC nás stály dohromady jen 35 000 Kč. Tady bych příště asi šetřil o něco méně, některá mnou vybraná sanita bude mít pravděpodobně mizernou životnost.
Kuchyň stála 98 000 Kč. Tady jsem se pro změnu plácnul přes kapsu, protože jsem původně počítal se sumou o třetinu nižší.
Nábytek 15 500 Kč – tady jsme šetřili hodně, je to jen cena za materiál, z nějž jsem vyrobil jednoduchou vestavěnou skříň na oblečení a rozsáhlou knihovnu. Další nábytek už vyrábíme nebo dokupujeme za běhu…
Plot stál 77 000 Kč, na první pohled to nevypadalo, ale oplocení prodražila opěrná zídka, zemní práce (díry jsme museli vrtat bagrem) a další drobnosti.
Zámková dlažba vyšla na 82 000 Kč, zámkovky bylo nakonec hrubě přes 100 m2, spousta kameniva a hodně práce…
Pomocnícik představovali náklad ve výši 35 000 Kč. Tohle byly opravdu dobře investované peníze.
Suma sumárum jsme na 2 400 000 Kč a nekončíme (čeká nás bouda, terasa a střecha nad stání pro auta). Za podobné peníze můžete mít dům na klíč, když narazíte na solidní firmu, tak bez komplikací a bez práce. Pravda, dům podstatně menší a pravděpodobně s ústupky vycházejícími z typové koncepce, ale to nepovažuji za nic zásadního. Pokud bych se znovu pouštěl do svépomocného stavění, chtěl bych něco mnohem alternativnějšího a zároveň menšího. Jedině tak lze totiž výrazněji ušetřit prostředky na pořízení domu.