Stěny a strop koupelny jsme pokryli sadrokartonem, Celou koupelnu jsme nejprve důkladně natřeli tekutou lepenkou. Teoreticky by stačilo natřít jen exponovaná místa – kolem vany, umyvadla a sprchového koutu. My jsme to ale pro jistotu vzali zgruntu…
Na obklady jsme použili čtvercové kachličky české firmy Rako o rozměru 15×15 cm, bohužel při obkládání se ukázalo, že každá barva má trochu jiný rozměr, takže jsme spáry museli všelijak ladit a upravovat, aby nám nevznikaly příliš velké nerovnosti. Obklady jsme nezačali pokládat úplně od podlahy, ale cca 15 cm od země jsme upevnili sádrokartonové profily, srovnali jsme je do váhy a obklad začali na nich. Teprve až uděláme v koupelně podlahu, doložíme spodní řadu.
V koupelně jsme chtěli udělat mozaiku, nakonec nás mozaika zachránila tam, kde jsem špatně vypočítal dořez kachle… Mozaiku jsme dělali i kolem zrcadla a další nás čeká na vaně a bylo to docela pracné. Nejdříve jsme vyrobili střeby – odřezky kachlí jsme zamotali do hadru a pomlátili kladivem. Pak se celá mozaika vyměřila a vysládala na kus desky a teprve pak se lepila na zeď, přičemž ne vždy jsem se trefil, takže tu a tam dílek zbyl nebo pochyběl. Obecně bylo ale dobré si mozaiku nejdříve poskládat, protože lepidlo schne docela rychle, takže není moc čas přemýšlet. Ale věřím, že kdo má alespoň trochu výtvarné oko, zvládne skládat mozaiku přímo z ruky.
Jinak střepy jsme nijak zvlášť neupravovali ani nezabrušovali, nechali jsme ostré hrany tak jak vznikly při lámání kachle.
Obecně skýtala koupelna více úskalí – dělali jsme sadrokartonovou předstěnu, v níž vedou trubky s vodou, do předstěny jsme instalovali zpevněnou dřevěnou konstrukci pro zavěšení topného žebříku. Zapeklitý byl i výběr vany – kvůli špatně umístěnému odpadu jsme museli sehnat vanu velice atypického tvaru, nakonec se nám ale zadařilo a vanu jsme dokonce sehnali ve výprodeji za poloviční cenu.
Maturitou bylo pro mě podezdívání vany. Původně jsem chtěl vanu obložit sadrokartonem, ale protože jsem nikde nesehnal žádné reference ani pořádné fotky, jak na to, rozhodl jsem se klasicky podezdít vanu Ytongem. Nakonec to nebylo tak hrozné – nejdříve jsem si nachystal jednotlivé tvárnice, nařezal na míru a na sucho položil, pak jsem vše očísloval, dal stranou, pod vanou jsem důkladně zametl a tvárnice nalepil nízkoexpanzní pěnou na své místo.