Skaven.cz

Blog - články o vývoji hry na hrdiny pro děti

Blog: OSR

The Black Hack - představení


TL;DR: V tomto článku představím OSR hru na hrdiny The Black Hack, konkrétně její druhou edici v krabicovém vydání.


The Black Hack je příjemně zevrubná, pravidlově lehká old schoolová fantasy hra na hrdiny. Jejím autorem je David Black, o aktuální vydání se postaralo britské vydavatelství Square Hex. Druhá edice pravidel byla financována přes úspěšnou kampaň na Kickstarteru a oproti první edici přináší zejména velké množství nástrojů pro tvorbu herního obsahu – hlavně náhodné tabulky, jimiž se generují místa, postavy, monstra, názvy, poklady a mnoho dalšího.

Image

Představení systému

Hra si klade za cíl zprostředkovávat zážitky ze sedmdesátkových RPG nové generaci hráčů prostřednictvím modernějších mechanik. Osobně se domnívám, že se jí to výtečně daří. Pravidla jsou typograficky velice dobře zpracovaná, důsledně odlišují herní pojmy, snaží se témata uspořádávat do dvoustránek, přesto bych v knížce ocenil záložku, případně nějaké záchytné orientační prvky (např. na okrajích stránek). Výtku mám k "nahuštění" textu na úkor okrajů – kupříkladu přiložená brožurka The Black Booklet je nasázena o něco vzdušněji a čte se lépe.

Hra má velmi povedenou estetiku, která vyloženě vybízí k DIY (konec konců již nyní existuje ke hře množství zajímavých fanouškovských materiálů). Minimalistické černobílé malůvky oživují přehledný dvousloupcový layout.

 • hra používá klasické vlastnosti z DnD, má čtyři classy (warrior, thief, cleric, wizard)
 • systém je podhazovací - je třeba na k20 hodit méně, než je požadovaná vlastnost a využívá pravidla výhody a nevýhody jak jej známe z 5e
 • ve hře hází kostkami pouze hráči
 • setkáme se s pravidly, které známe z různých verzí D&D, např. nahazování životů podle úrovní
 • systém využívá abstraktní vzdálenosti a časové jednotky, kostky použití
 • útok se provádí jako test (STR melee, DEX ranged)
 • zbroje mají pool kostek, odložení kostky umí pohltit celý útok, ale poškodí se zbroj
 • pěkný systém postupu na úrovních – zkušenosti jsou abstraktní, vždy jich na postup potřebuješ tolik, kolik je tvá aktuální úroveň, jsou to věci jako spektakulární neúspěch, porážka významného nepřítele, splnění questu apod.
 • příručka obsahuje množství tabulek, jejichž prostřednictvím si můžete vytvořit nebo naházet např. dobrodružné místo, poklady, předměty, lektvary či jedy, kouzla, NPC, nestvůry, zkrátka prakticky vše, co ve hře budete potřebovat a nebudete to mít předem připravené. Jsou zde také cenné rady jak při hře improvizovat a jak se na hru připravit.
 • obsahuje generátor hexů, nicméně pro dobrodružství a dobrodružná místa je zde generátorů opravdu požehnaně; jsou zde ukázkové mapy - jak hexů, tak podzemí a dokonce i generátor dungeonů.
 • pravidlová kniha obsahuje i pěkně zpracovaný bestiář, dvě ukázkové jeskyně a užitečný seznam herních pojmů.

Co mi v knize citelně schází jsou příklady. Kromě jedné ukázky hry není v příručce jediný příklad.

Image

Krabicové vydání

Krabicové vydání je produkčně velice dobře zvládnuté, přestože se pravděpodobně jedná o malý náklad nezávislého malého vydavatele. Krabice je bytelná, všechny tisky jsou na kvalitním papíře. Pravidla mají poněkud tužší vazbu, ale to se pravděpodobně časem poddá.

The Black Hack - pravidla

Bytelná knížečka formátu A5 s dvousloupcovým layoutem, obsah je popsán výše.

The Black Booklet

Obsahuje základní pravidla, přehledně shrnutá do dvoustránek. Na dvaceti stranách je vše zásadní, co je potřeba znát ke hře. Šikovná brožurka, díky níž nebudete muset tak často listovat v hlavní knize s pravidly.

Town of Sorrowset

Oboustranně potištěná dvoustránka – krásná pomůcka k dobrodružnému místu, městu Sorrowset, které je pojaté jako sandbox. Dvojstránka obsahuje různé háčky, místa a náhodné tabulky, které vypravěči pomohou vytvářet hru.

Whats on the corpse

Pěkně zpracovaná náhodná tabulka pokladů, které lze najít na mrtvolách. Za každou úroveň mrtvého se hází d6, pětky a šestky představují zajímavý nález. Druhá strana tabulky obsahuje náhodné portréty hrdinů či NPC.

Treasure Hoard

Tabulka pro určení nalezeného pokladu. Na druhé straně jsou tabulky pro určení místa a povahy zranění nestvůry.

Pidiknížky Divine prayers a Arcane spells

Obsahují pravidla pro sesílání kouzel/motliteb a samotná kouzla a motlitby. Šikovná pomůcka pro hráče clerika nebo wizarda, knížečky mohly být, přesto že mají malý formát A7, nasázeny o něco menším fontem.

Nápověda k boji a újmy

Formát A6 na kvalitním papíře, odolné a pravděpodobně často využívané pomůcky.

Zástěna

V jednoduché grafice hry, potištěná z vnitřní strany užitečnými tabulkami z pravidel.

Složka s deníky postav

Slušná zásoba deníků, škoda, že zde nejsou deníky s obrázkem postavy, které jsou vyobrazené v samotných pravidlech.

Váček s kostkami a placka

Jednoduché černo-bílé kostky (hezky ladí s černobílým designem hry) a placka s logem hry.

Image


Ke hře lze také pořídit:

Monster folio

Brožurka obsahující prázdné tabulky pro vytváření nestvůr, poslední dvoustránka je věnovaná konverzi bestií ze starších edic D&D.

Classic monsters

Kolekce čítající 240 klasických monster uzpůsobených pro hraní v Black Hack.


Image

Shrnutí

Hra The Black Hack mě zaujala především svým grafickým a typografickým pojetím. Pravidla jsou psána přehledně, mají styl, který mě osobně oslovuje a brnká na nostalgickou strunu. Celkové zpracování krabicové verze je opravdu moc pěkné a už kvůli sběratelské vášni jsem rád, že je krabice součástí mé knihovničky.

Po pravidlové stránce je hra uspokojivá – líbí se mi minimalistické pojetí při zachování atmosféry původních verzí D&D (ačkoli přilnavost k Dungeons and Dragons je dle mého mínění aspekt, který činí hru settingově poněkud sterilní). Trochu jsem tápal u pravidel boje, kde si neumím dost dobře představit, jak probíhá kolo a vyhodnocování zranění (resp. jak plynulé to bude ve hře). Na můj vkus se ve hře také příliš často hází (slovy pravidel v situacích "if it is difficult or dangerous, with chance of failure"). A nakonec se domnívám, že některým hráčům by ve hře mohly scházet specialitky a zvláštní schopnosti postav, kterých zde není příliš mnoho.

Silnou stránkou publikace jsou generátory všeho možného – jsou nápadité, obsáhlé a vypravěč z nich může těžit v mnoha situacích.

Krabicová verze je moc pěkně připravená, škoda že neobsahuje i nějaká rozsáhlejší předpřipravená dobrodružství a dobrodružná místa. Pro ty si ale můžete sáhnout do zinu Black Pudding který je právě Black Hacku věnován a obsahuje množství herního materiálu pro tuto hru. Aktuálně je k mání 6 čísel.

Image

Image