Házení kostkami v Zapovězených zemích


Zapovězené země – fantasy hra na hrdiny, kterou právě vydává nakladatelství Mytago. V tomto krátkém článku stručně představím, jakým způsobem se ve hře používají kostky.


K hraní Zapovězených zemí jsou potřeba běžné šestistěnné kostky, ideálně 10–15 ve třech různých barvách. Potřebovat budete taky jednu osmistěnnou (k8), jednu desetistěnnou (k10) a jednu dvanáctistěnnou (k12).

Ve hře je celkem 16 dovedností, každá dovednost souvisí s jednou ze čtyř vlastností: silou, obratností, bystrostí, nebo osobností. Při provádění nebezpečné akce vezmi tolik šestistěnných kostek, kolik je úroveň příslušné dovednosti plus hodnota související vlastnosti. Kostku může přidat i vybavení. Hoď všemi kostkami najednou. V akci uspěješ, když hodíš aspoň jednu šestku.

Někdy je podstatné, jestli máš konkrétní kostku za vlastnost, dovednost, nebo za vybavení. Proto je lepší používat kostky různých barev.

Když nehodíš ani jeden úspěch, něco se zvrtne. Jestli o úspěch opravdu stojíš, máš ještě jednu možnost – můžeš zkusit štěstí: Vezmi všechny kostky, na kterých nepadla šestka ani jednička (u dovednostích kostek se jedničky nepočítají) a hoď jimi znova.

Za každou jedničku, která ti při zkoušení štěstí padne na kostkách vlastnosti, utrpíš jeden bod zranění v použité vlastnosti. Za každou jedničku, která ti při zkoušení štěstí padne na kostce zbraně, se bonus tvé zbraně snižuje o jedna.

Pokoušet meze svých možností je sice riskantní, ale může to mít i své klady – upevňuje to vůli, kterou potřebuješ k používání silných rodových talentů a talentů povolání. Za každou jedničku, kterou hodíš při zkoušení štěstí na základních kostkách, dostaneš kromě zranění taky jeden bod vůle.


Pro ty z vás, kteří neholdujete kutálení kostek po hracím stole jsou k mání online vrhače, kupříkladu FBL Roller nebo Year Zero dice roller nebo komplexnější pomůcka. Případně aplikace pro Android.

Image